آموزش صادرات: بسته بندی کالا در صادرات

بسته‌بندی به‌عنوان یک سیستم هماهنگ توصیف می‌‌شود که هدف از آن، آماده‌سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبار کردن، فروش و مصرف است. در تعریف دیگری بسته بندی، هنر، علم و تکنولوژی به‌ جهت آماده‌سازی کالاها برای حمل و نقل و فروش است. از طرفی، وسیله‌ای جهت اطمینان از سلامت محصول در تحویل به آخرین مصرف‌ کننده در بهترین شرایط با کمترین هزینه است.

سه نوع بسته بندی برای کالاها وجود دارد که هر یک از این سطوح دارای اهداف مختلفی بوده و تفاوت هایی با یکدیگر را دارند.  
انواع بسته بندی: 
1.  بسته بندی اولیه
2.  بسته بندی ثانویه
3.  بسته بندی برای حمل و نقل
بسته بندی اولیه : کالا در این سطح در ظرف مخصوص خود بسته بندی شده و به خریدار عرضه می شود، این نوع بسته بندی از نظر مصرف کننده یک بسته بندی اولیه و برای تولید کننده یک بسته بندی نهائی محسوب می شود؛ هدف از ایجاد این بسته بندی سهولت دسترسی به محصول و نگهداری از آن توزیع مناسب، رعایت نکات بهداشتی، شناساندن و معرفی محتوای بسته بندی ، در نظر گرفتن عوامل ظاهری، روانی و هم چنین جلوگیری از تغییرات کمی و کیفی کالا می باشد

بسته بندی ثانویه:
این سطح از بسته بندی بین تولید کننده و توزیع کننده در جریان بوده و برای نگهداری و  یکپارچه کردن برخی از کالاها استفاده می شود، برای بسته بندی ثانویه شرایط زیر را بایستی رعایت نمود:
1.  بسته بندی بایستی در مدت زمان نگهداری در انبار و محوطه گمرک، مقاوم باشد
2.  نوع کالا و تعداد آن بر روی بسته بندی درج شود
3.  بسته بندی متناسب با حمل و نقل شهری باشد
4.  قابلیت تخلیه و بارگیری بدون نیاز به وجود تجهیزات مکانیکی را داشته باشد

بسته بندی برای حمل و نقل
هدف از این بسته بندی این است که مشخصات مهم کالا و صفات اصلی آن در فاصله زمانی بین انبارداری، جا به جائی و حمل و نقل، حفظ شده و ازخطرات احتمالی جلوگیری شود. طراحی بسته بندی برای حمل معمولا توسط متصدیان حمل و نقل (فورواردها) انجام می شود و ارتباطی به خریدار یا فروشنده ندارد، از این بسته بندی تنها برای جا به جائی بار استفاده می شود. 8 نوع بسته بندی برای حمل و نقل وجود دارد که در 2 گروه مضاعف و ساده دسته بندی می شوند. منظور از بسته بندی ساده همان بسته بندی معمولی و  بسته بندی مضاعف ترکیب کردن بسته های ساده و کوچکتر برای دستیابی به بسته های بزرگتر می باشد که هدف از طراحی آنها، کاهش دادن هزینه حمل و نقل و افزایش سرعت عملیات حمل و نقل است.

دیدگاه ها

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.