انواع روش های پرداخت در تجارت و بازرگانی بین الملل

طرفین معامله نسبت به هم تعهدات خاصی را می پذیرند و اولین تعهد فروشنده در برابر خریدار تهیه و ارسال کالا مطابق قرارداد می باشد و خریدار در مقابل متعهد به پرداخت وجه معامله می باشد. کاملا عقلایی و طبیعی است که خریدار در قبال به دست آوردن و بهره مندی از منافع کالا باید قیمت و بهاء آن را پرداخت نماید.از دیر باز روشهای متعددی برای پرداخت در معاملات وجود داشته و در حال حاضر نیز این روشها با پشت سر نهادن مراحل تکامل مورد استفاده قرار می گیرند.همچنین به نظر میرسد با رخ دادن تغییراتی در زمینه تجارت بین الملل این روشها بیش از پیش رشد نموده و به تسهیل جریان تجارت کمک نمایند. اما در اکثر متون بازرگانی بین الملل از میان روشهای پرداخت چهار روش مورد تاکید ویژه قرار گرفته اند که عبارتند از :

 1. پرداخت بر اساس حساب باز
 2. پرداخت بر اساس برات(وصولی)
 3. پرداخت بر اساس پیش پرداخت
 4. پرداخت با اعتبار اسنادی

انتخاب یک روش برای پرداخت عموما توسط طرفین و به صورت توافقی انجام می شود و به عوامل متعددی بستگی دارد.این عوامل عبارتند از:

 • مدت زمان همکاری بین طرفین معامله و میزان اعتماد بین آنها
 • موقعیت سیاسی، اقتصادی و قانونی در کشورهای خریدار و فروشنده(میزان ریسک کشورها)
 • موقعیت مالی طرفین و بویژه خریدار
 • فاصله جغرافیایی بین خریدار و فروشنده
 • تعداد دفعات معامله و مهلت پرداخت و مبلغ معامله
 • فرصت کسب اعتبار و هزینه های مربوطه

با توجه به مطالب فوق و در نظر گرفتن شرایط طرفین نمیتوان یک بهترین راه برای طرفین ارایه داد و بدیهی است در هر معامله بر اساس شرایط فوق بهترین روش انتخاب می گردد. چهار روش مذکور در این فصل مورد مطالعه قرار می گیرند اما قابل ذکر است روش اعتبار اسنادی مدرنترین و پیشرفته ترین و بالطبع پر هزینه ترین روش بوده و بیشتر مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت.

 1. پرداخت بر اساس پیش پرداخت

بر خلاف روش پرداخت بر اساس حساب باز که فروشنده بیشترین ریسک را می پذیرد، در روش پیش پرداخت خریدار بیشترین و در واقع کل ریسک را می پذیرد. بنابراین در این روش خریدار قبل از حمل کالا توسط فروشنده مبلغ معامله را پرداخت می نماید و منتظر می ماند تا فروشنده در زمان مقرر کالای مورد قرارداد را برای وی ارسال نماید. این روش معمولا در حالتهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

وارد کننده یا خریدار از سابقه فعالیت بازرگانی کافی برخوردار نمی باشد.

در صورتی که وضعیت اعتباری خریدار مورد تردید باشد و یا رضایت فروشنده را حاصل ننماید.

در صورتی که ریسک سیاسی و اقتصادی کشور خریدار بالا باشد.

در صورتی که تقاضا برای کالا خیلی زیاد باشد و فروشنده بخواهد کاملا ار دریافت بهاء کالا مطمئن باشد.

در این روش پرداخت بانکها درگیر نمی شوند و حتی در صورت درگیری بانکها، نقش آنها به انتقال وجه خلاصه شده و دخالتی در انتقال، کنترل و معامله اسناد ندارند. بنابراین هزینه های بانکی در این روش کاهش یافته و روشی تقریبا ارزان می باشد. در این روش خریدار ضمانت کافی برای پیگیری تعهدات فروشنده در اختیار ندارد و در صورتی که فروشنده کالا یا اسناد ناقص و ناکافی برای وی ارسال کند، عملا کاری از دست خریدار بر نمی آید.

ادامه مطلب را در فایل ضمیمه مطالعه نمایید.

دیدگاه ها

 • ايوب 17 مهر 1397 - 03:04

  با سلام و خسته نباشيد بنده چند دوره از كلاس هاي دكتر محترم رو شركت كردم. والآن شماره موبايلشونو گم كردم. ميتونم شماره موبايلشونو داشته باشم؟

 • ايوب 17 مهر 1397 - 03:04

  با سلام و خسته نباشيد بنده چند دوره از كلاس هاي دكتر محترم رو شركت كردم. والآن شماره موبايلشونو گم كردم. ميتونم شماره موبايلشونو داشته باشم؟

  • حمید رضا 17 مهر 1397 - 18:01

   سلام لطفا با شماره 02144848004 تماس حاصل فرمایید

 • رضا 6 مرداد 1398 - 00:08

  سلام. مطالب مفیدی دارید. تشکر از زحماتتون

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.