سایت علی بابا چیست؟

سایت علی بابا چیست؟

آموزش کار با سایت علی باباتاریخچه ی مختصر از سایت علی بابا Alibaba.com
وبسایت Alibaba.comعلی بابا  در سال 1999 توسط18 نفر به رهبری آقای جک ما ، در شهر هانگ ژو چین تاسیس شد. علت نام گذاری این وبسایت به نام علی بابا ، به گفته ی موسس آن، فراگیر بودن و آشنا بودن این نام برای اکثر مردم جهان می باشد. جک ما پس از آنکه ایده ی این نام به ذهنش خطور کرد ، با مردمی از کشورهای آمریکا، هند، آلمان، ژاپن، چین و ... درباره ی علی بابا گفت و گو کرد و دریافت که مردم اکثر فرهنگ های دنیا، داستان علی بابا و 40 دزد را شنیده اند. بنابراین نام علی بابا را انتخاب نمود. از دیگر مزیت های این نام به اعتقاد جک ما، موارد زیر می باشد:
1.    علی بابا به عنوان یک تاجر باهوش و خوش رفتار در اذهان مردم تصویرسازی شده است.
2.    سهولت تلفظ.
3.    شهرت جهانی و خاطره انگیز بودن داستان علی بابا.
جک ما از کودکی به یادگیری مهارت های زبان انگلیسی پرداخته بود و در سن 12 سالگی به عنوان راهنما به گردشگران خارجی خدمت رسانی می نمود. او پس از اتمام دوره ی کالج، به عنوان معلم زبان انگلیسی و مترجم مشغول به کار شد. در اواسط سال 1990 میلادی در خلال انجام یک پروژه ی کاری، به ایالات متحده آمریکا سفر کرد. در این سفر بود که جک با اینترنت و قدرت نفوذ آن آشنا شد. پس از شناسایی پتانسیل های اینترنت بازرگانی، او تصمیم گرفت با استفاده از این ابزار شگفت انگیز به شکوفایی تجارت کشور چین یاری رساند. اولین فعالیت اولیه ی بر بستر اینترنت، راه اندازی یک وبسایت تبلیغاتی بازرگانی(نیازمندی ها) برای شرکت های چینی بود . بعد از کار با شرکت های کوچک و متوسط، جک به نیازهای پنهان اینگونه شرکت ها پی برد. او با تکیه بر همان نیازها تصمیم گرفت کسب و کاری را بر بستر اینترنت پایه ریزی کند که به جهانی شدن این شرکت ها کمک کند.  همانگونه که علی بابای داستان، با گفتن رمز خاصی، درب غار پر از گنج را گشود، وبسایت علی بابا Alibaba.com نیز در نظر داشت در نقش این رمز ورود، شرکت های کوچک و متوسط  را ثروتمند سازد!
از ابتدا، بنیانگذاران این شرکت اعتقاد داشتند که اینترنت باعث می شود که شرکت های کوچک و متوسط بتوانند نوآوری و تکنولوژی را برای رشد و رقابت بهتر در اقتصادهای داخلی و جهانی به کار گیرند. جک ما و تیمش پس از آنکه وبسایت علی بابا Alibaba.com را به سودآوری رساندند و مزیت های این وبسایت برای تولید کنندگان، صادرکنندگان و سایر عوامل بازار در چین هویدا شد، بر آن شدند که  این کسب و کار را رشد و توسعه دهند. بر مبنای همین تصمیم گروه علی بابا را تاسیس نمودند و همزمان به یک گروه پیشرو در زمینه ی بازرگانی آنلاین در سطح دنیا تبدیل شد. امروزه گروه علی بابا Alibaba و شرکت های وابسته ی آن، سهم عظیمی از بازار عمده فروشی و خرده فروشی آنلاین و همچنین کسب و کار مبتنی بر محاسبات ابری ، رسانه های دیجیتال، سرگرمی و... را در اختیار دارد. برای آنکه وبسایت علی بابا Alibaba.com را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا می بایست با گروه و مجموعه ی بالادستی این وبسایت یعنی مجموعه ی Alibaba آشنا شویم.

 

اهداف و چشم اندازهای مجموعه ی علی بابا Alibaba

سایت علی بابااز آنجایی که تمام کاربران وبسایت علی بابا Alibaba.com ، چه خریداران، چه تامین کنندگان و دیگر بازرگانان، جزیی از سرمایه ی اصلی وبسایت علی بابا Alibaba.com محسوب می شوند و سایه ی اهداف کلی وبسایت علی بابا Alibaba.com در تمام فرآیند های اجرایی و فنی این وبسایت دیده می شود، کاربران می بایست از این اهداف مطلع باشند تا بتوانند به طور موثرتری به کسب سود بپردازند. سه هدف اصلی برای وبسایت علی بابا Alibaba.com از ابتدا توسط جک ما و تیمش تعریف شده:
1)    سهولت بخشیدن به انجام امور بازرگانی در هر نقطه از کره ی زمین.
2)    تبدیل شدن به یک شریک تجاری ضروری برای تمام بازرگانان.
3)    فعالیت بلند مدت 102 ساله.
اهداف فوق اگرچه در ذهن علی بابای داستان ها نبود اما جک و همکارانش این اهداف را مبنایی برای خلق، حیات و توسعه ی وب سایت علی بابا Alibaba.com  در نظر دارند و هنوز هم بعد از گذشت 18 سال از تاسیس وب سایت علی بابا Alibaba.com ، وقتی در آپارتمان محقری که مکان اولیه ی شرکت بود، دور هم جمع می شوند، بر این اهداف تاکید می کنند! در ضمن اگر از عدد 102 سال تعجب کرده اید، قدری صبور باشید، در ادامه آن را روشن تر خواهیم کرد!

فرهنگ سازمانی و ارزش های اصلی  مجموعه ی علی بابا Alibaba

فرهنگ سازمانی مجموعه ی علی بابا Alibaba  بر یک محور اساسی می چرخد و آن پشتیبانی و به اوج رساندن کسب و کارهای کوچک است. مجموعه ی علی بابا Alibaba یک اکوسیستم را مدیریت می کند که در آن تمام مشترکین اعم از مصرف کنندگان، بازرگانان، واسطه های ارائه دهنده ی خدمات  ودیگر ذینفعان فرصت های ارزشمندی برای رونق کسب و کار خود می یابند. موفقیت و رشد سریع وب سایت علی بابا Alibaba.com  بر اساس روحیه کارآفرینی، نوآوری و تمرکز پویا بر نیازهای مشتریانش ساخته شده است. جک ما و تیمش معتقدند که یک احساس قوی از ارزش های مشترک، آن ها را قادر می سازد که یک فرهنگ و جامعه مشترک را ایجاد و حفظ کنند. به عبارت دیگر آنها صرفا به دنبال رشد و توسعه ی اکوسیستم علی بابا Alibaba بدون در نظر گرفتن خلق ارزش های جدید، نیستند.
جک و تیمش به همراه 3 هدف اصلی، ارزش های هسته ای سازمان را نیز تعریف نمودند . این ارزش ها در واقع هدایت کننده ی وب سایت علی بابا Alibaba.com جهت دستیابی به اهداف سه گانه ی معود می باشند. تمام کارکنان وب سایت علی بابا Alibaba.com از بدو استخدام در مجموعه، می آموزند که چگونه این ارزش ها را رعایت نموده و چگونه با یک هم افزایی مثبت از طریق این ارزش ها، شرکت را به اهداف کلانش نزدیک تر نمایند. این ارزش ها به شرح زیر می باشند:

1) مشتریان ما همیشه در الویت اول هستند 
منافع و خشنودی مجموعه ی  مشتریان و بازرگانان برای وب سایت علی بابا Alibaba.com در الویت اول است. برای Alibaba.com، این مهم ترین ارزش هسته ای است. وب سایت علی بابا Alibaba.com اعتقاد دارد که مشتریانش جوهره ی حیات آن ها  را می سازند. بنابراین، اولین ارزش هسته ای در کسب و کار Alibaba.com  خشنود سازی مشتری می باشد. زیرا فقط و فقط مشتریان خشنود همکاری خود را با مجموعه ادامه خواهند داد.

2) کار تیمی
وب سایت علی بابا Alibaba.com بر این باور است که کار تیمی، افراد عادی را قادر می سازد تا چیزهای فوق العاده ای را که هیچ گاه به تنهایی قادر به کسب آن نبودند، به دست آورند. مجموعه ی Alibaba اعتقاد دارد که هرگاه مشتریان در الویت اول باشند و اعضای تیم شرکت در جایگاه بعدی، چنین مجموعه ای هیچگاه سهام داران ناراضی نخواهد داشت.

3) تغییر را در آغوش بگیر!
در این جهان به سرعت در حال تغییر، وب سایت علی بابا Alibaba.com تلاش می کند تا با بهره بردن از این ارزش هسته ای، انعطاف پذیر، نوآور و آماده برای انطباق با شرایط جدید کسب و کار باشد تا برای حداقل 102 سال پویا بماند.

4) راستی و درستی
وب سایت علی بابا Alibaba.com  انتظار دارد کارکنانش از بالاترین استانداردهای صداقت و درستی برخوردار باشند زیرا بدون وجود این عناصر کلیدی، هیچ کسب و کاری موفق نخواهد بود.
5) شور و اشتیاق
وب سایت علی بابا Alibaba.com  انتظار دارد افرادش با تمام وجود برای وظایف محول شده تلاش کنند ، به استقبال آتش چالش ها بروند! و هرگز از انجام آنچه که آنها معتقدند درست است، دست بر ندارند.

6) تعهد
در مجموعه ی علی بابا Alibaba کارکنانی که نشان دهنده ی استقامت و برتری هستند، به شدت پاداش داده می شوند. هیچ چیز نباید به آرامی انجام شود، زیرا وب سایت علی بابا Alibaba.com  مردم را تشویق می کند که "با خوشحالی کار کنند و به طور جدی زندگی کنند."

این 6 ارزش اصلی مجموعه ی Alibaba تا کنون به شدت برای وبسایت علی بابا Alibaba.com  و مشتریانش مفید بوده. در طول دوره سخت اقتصادی در اوایل سال 2009، زمانی که کسب و کارها در ایالات متحده و چین در حال تلاش برای بقا بودند، Alibaba.com بر پایه ی همین ارزش ها، اقدام به پرداخت وام به مشتریان وفادار برای کمک به آنها نمود. در مجموع، این شرکت بیش از 7.9 میلیارد دلار هنگ کنگ به  تامین کنندگان در استانهای گوانگدونگ، جیانگ سو و شاندونگ و شانگهای وام پرداخت کرد.

علی بابا و دوستان !
در این قسمت شرکت ها و زیر مجموعه های گروه علی بابا Alibaba را معرفی می نماییم تا با فعالیت ها دیگر این مجموعه ی عظیم آشنا شوید.
 مجموعه ی Alibaba   به جز وب سایت علی بابا Alibaba.com فعالیت های مختلفی را انجام می دهد و همچنین برای شکل دهی به اکوسیستم خود از کسب و کارها و خدمات شرکت های مرتبط و وابسته حمایت می کند. کسب و کارهای بزرگ و عمده ی مجموعه ی علی بابا Alibaba  به غیر از وب سایت فروشگاه علی بابا Alibaba.com  عبارتند از:
1.    نحوه کار با سایت علی باباTAOBAO MARKETPLACE
2.    TMALL
3.    ALIEXPRESS
4.    1688.com
5.    Alimama.com
6.    ALIBABA CLOUD
7.    CAINIAO NETWORK
8.    ANT FINANCIAL SERVICES GROUP
9.    AliZila
10.    AliResearch
11.    AliPay
12.    MyBank
13.    AliTrip
14.    Ding Talk
15.    AliMusic
16.    AlibabaPlanet
17.    Xiami
18.    AliGames  
19.    YunOS
20.    روش کار با سایت علی باباAlibabaPictures
21.    Youku Tudou
22.    AutoNavi
23.    AliHealth
24.    AliSports
25.    Alibaba Capital
26.    AliWangWang
27.    South China Morning Post
28.    Lazada
29.    AliExpo
30.    Jack Ma Foundation

دوستانِ علی بابا همچنان در حال افزایش هستند! زیرا علی بابا یک تاجر باهوش و درستکار است! همانطور که ملاحضه می فرمایید مجموعه ی Alibaba در واقع یک کهکشان است که بر بستر اینترنت و فناوری اطلاعات شکل گرفته و به شدت در حال گسترش می باشد. اگر بخواهیم هرکدام از کسب و کارهای بالا را به طور کامل شرح دهیم، می بایست برای هر یک از آنها کتاب جداگانه ای تالیف کنیم. شاید ما هم روزی تصمیم بگیریم در غالب مجموعه ای ، تک تک این کسب و کارها را تحلیل و به شما هدیه کنیم! اما در اینجا برای آشنایی مخاطبان خود، توضیح اندکی راجع به هرکدام از موارد بالا ارایه می کنیم؛ چرا که معتقدیم برای انجام یک تجارت حرفه ای، باید با اطلاعات کامل و با دست پر وارد عمل شد. دلیل دیگری که ما را مجاب کرد تا به شرح-هرچند مختصر-زیرمجموعه های علی بابا Alibaba بپردازیم، ماهیت یکپارچه بودن تجارت الکترونیک (چه در بُعد داخلی و چه در بُعد بین المللی) و قابلیت یکپارچه شدن آن است. به عنوان مثال ممکن است در آینده AutoNavi با وب سایت علی بابا Alibaba.com یکپارچه شود و قابلیت های جدیدی به وب سایت علی بابا Alibaba.com افزوده شود، بازرگانی که راجع به AutoNavi از پیش هیچ اطلاعی نداشته باشد، یا آموزش کار با سایت علی بابا را ندیده باشند مسلماً برای درک و بکار گیری آن قابلیتِ فرضی به مشکل خواهد خورد. به هر حال، اگر وقت کافی برای سفر به تک تک سیّاره های این کهکشان را ندارید و علاقمند صادرات از سایت علی بابا و یا فروش از سایت علی بابا هستید به شما توصیه می کنیم  مطالب مربوط به AliExpress، AliPay و CAINIAO  را حتما بخوانید! هر چند تمام امکانات این سایت در دسترس ما ایرانیان نمی باشد ولی بعلت کارآیی و زیر ساخت قوی خدماتی این سایت یکی از ابزار موفق در خرید و فروش کالا می باشد.

نوین تجارت محترم  ویدئوهای بیشتر ببینید.  09031142938

 

دیدگاه ها

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.