نظریه هکچر و اُهلین

نظریه هکچر و اوهلین

 

تئوری هکچر و اهلین یکی دیگر از نظریه های تجارت بین الملل با عنوان تئوری وفور عوامل تولید می باشد. هکچر و اهلین دو اقتصاددان سوئدی استدلال نمودند که مزیت نسبی از تفاوت در میزان بهره مندی کشورها از منابع ملی (عوامل طبیعی تولید) حاصل می شود، منظور آنها از این عوامل به طور مشخص زمین، کار و سرمایه بود. به عبارت دیگر این دو اقتصاددان در تئوری خود علاوه بر نیروی کار، به سرمایه و زمین نیز توجه داشتند.


بر پایه تئوری هکچر و اهلین، کشورها کالاهایی را صادر می‌کنند که در تولید آنها از عوامل تولید فراوان کشور، به میزان زیادی استفاده شده است و در مقابل کالاهایی را وارد می‌کنند که در تولید آنها عواملی کمیاب آن کشور زیاد به کار رفته باشد. این دو اقتصاددان همانند ریکاردو تجارت آزاد را مفید می دانند، اما به جای تفاوت در بهره وری تولید تفاوت در بهره مندی از عوامل تولید را منشاء مزیت نسبی کشورها می دانند. بر اساس این تئوری باید توقع داشت کشورهای سرمایه دار اقدام به صادرات کالاهای سرمایه بر نمایند و در مقابل کشورها با نیروی کار فراوان، اقدام به صادرات کالاهای کاربر کنند.
تئوری هکچر-اهلین یکی از تئوری های بسیار تاثیر گذار در زمینه اقتصاد بین الملل محسوب می شود.


بسیاری از اقتصاددان ها، این تئوری را بر تئوری ریکاردو ترجیح می دهند زیرا فرضیات ساده کمتری در آن وجود دارد و بارها مورد آزمون قرار گرفته است.

 

مطالب مشابه:

------------------------------------------------------------

-مرکانتیلیسم چیست؟

------------------------------------------------------------

-تئوری برتری مطلق آدام اسمیت

------------------------------------------------------------

نوین تجارت محترم  ویدئوهای بیشتر ببینید.  09031142938

 

محصول پیشنهادی با این مطلب:

کتاب بازرگانی بین الملل تئوری ها و کاربردها

 

دیدگاه ها

  • ارسلان سردارزاده 13 تیر 1399 - 11:30

    سلام آقای دکتر خیلی سایت پر محتوا و خوبی نسبت به همکاراتون دارید از زحماتتون سپاسگذار جسارتا دیگه همایش یا کلاس حضوری برگزارنمیکنید؟ ما قبلا پایه ثابت دوره ها و کلاساتون بودیم

  • admin 13 تیر 1399 - 11:36

    سلام جناب سردارزاده ممنون از لطف شما. فعل الحال بعلت شیوع ویروس کرونا و عدم حضور جناب دکتر محترم در ایران کلاس حضوری برگزار نمی شود ولی انشاا... برنامه های جدیدی با حضور جناب دکتر محترم در راه است که متعاقبا اطلاع رسانی می گردد.

  • سید کاظم اردستانی 15 تیر 1399 - 13:01

    درود بر استاد عالی قدر و نمونه از حضور شما در فضاهای مجازی لذت میبریم انشاا.. که حضوری جنابعالی را زیارت کنیم و از محضرتون بهرمند بشیم

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.