تاثیر کووید 19 بر تجارت بین الملل

تاثیر کوید 19 بر تجارت و بازرگانی بین الملل

 

تأثیرات کلی COVID-19 بر تجارت و زنجیره های تأمین بین المللی

ما معمولاً قراردادها را بر اساس حسن نیت و درک متقابل می نویسیم ، اما قرارداد را فقط دو بار می خوانیم ، یک بار ، وقتی آن را امضا می کنیم ، و بار دوم زمانی که با اختلاف روبرو می شویم. قرارداد باید به ما کمک کند تا در مواردی که مذاکره دوستانه نتیجه نمی دهد ، اختلافات خود را حل کنیم. متأسفانه ، COVID-19 اختلافات تجاری را در سراسر جهان افزایش داده و خواهد داد. ویروس کرونا همچنان دلیل اصلی تأخیر و عدم تحویل کالا و خدمات از ماه های گذشته تا چند ماه آینده خواهد بود.


دلایل تأخیر در زنجیره تامین بین المللی بعلت ویروس کرونا COVID 19


- متوقف شدن کارخانه ها و یا تولید با ظرفیت کم
- ممنوعیت ها و محدودیت های دولتی در صادرات و واردات
- افزایش شدید قیمت کالاهای خاص
- محدودیت های شرکت های حمل و نقل و تدارکات ؛ و
- لغو سفارشات توسط مشتریان

شرکت ها از یک سو باید سودآور باشند و از سوی دیگر در قبال جوامع ، کارمندان ، تأمین کنندگان و مشتریان نیز مسئولیت دارند. این یک توازن بسیار دشوار برای صاحبان کسب و کار است که باید همه این مسائل را با هم حل کنند.
از آنجا که اولین پیامد اصلی COVID-19 برای مشاغل در سراسر جهان تاخیر در زنجیره تأمین است ، این تأخیرها چگونه بر روند تجارت بین المللی تأثیر می گذارد؟


تأخیر در قرارداد خرید و فروش بعلت ویروس کرونا COVID 19


به نظر می رسد COVID-19 یک مورد "فورس ماژور" باشد. فورس ماژور به طور کلی به معنای حوادث غیر قابل اجتناب ، غیرقابل کنترل و غیرقابل پیش بینی است. هنگامی که یک طرف قراردادی با یک مورد فورس ماژور روبرو می شود، معمولا قرارداد معلق می شود و اگر مورد فورس ماژور بیش از هفته ها و ماه ها ادامه یابد ، ممکن است قرارداد فسخ شود. طرفین باید عواقب فسخ و تعلیق را در قراردادها تعریف نمایند. چه اتفاقی برای پیش پرداخت ، محموله های امانی ، تأخیر و عدم تحویل کالا می افتد؟

 

تاثیر ویروس کرونا بر قراردادهای بازرگانی

 

برخی از طرفین ممکن است از وضعیت موجود سوء استفاده نموده و قیمت ها را افزایش دهند یا کالاهای فروخته شده را تحویل ندهند. در شرایطی که یک طرف ادعا می کند که با یک فورس ماژور روبرو شده است ، انتظار می رود تبعات آن را کاهش داده، به طرف مقابل اطلاع دهد و اسناد اثبات کننده ارائه دهد که نشان می دهد کسب وکار  وی تحت تأثیر مورد فورس ماژور است.

 

تاخیر اینکوترمز بعلت ویروس کرونا COVID 19


بر اساس قاعده EXW اینکوترمز ، فروشنده هیچ گونه مسئولیتی در قبال ترخیص صادرات و واردات کالا ندارد، اما انتظار می رود فروشنده محصول را در مکان مشخص شده تحویل دهد. در قاعده DDP، فروشنده هم مسئولیت ترخیص صادرات و هم واردات کالا را دارد. در قواعد دیگر، فروشنده فقط در مورد ترخیص صادرات پاسخگو است.
اگر دولت صادرات محصولی را که برای یک زنجیره تأمین در کشور خریدار بسیار مهم است، منع کند چه اتفاقی می افتد؟ اگر فروشنده به دلیل تعطیل بودن کارخانه قادر به تحویل نباشد ، چه می کنید؟


تأخیر بیمه باربری بین المللی بعلت ویروس کرونا COVID 19


اگر تأخیر به دلیل فعالیت فروشنده باشد و کالا به شرکت حمل و نقل تحویل داده نشود یا از انبار یا محل نگهداری که در بیمه نامه نامگذاری شده خارج نشده باشد ، بیمه کننده یا شرکت بیمه هیچ تعهدی ندارد زیرا قرارداد بیمه هنوز موثر نیست. به بخش 8 مدت بندهای حمل و نقل دریایی مراجعه کنید.
درصورتی که تأخیر پس از شروع حمل و نقل رخ دهد و چنین تأخیری دلیل اصلی خسارت باشد ، نیز ممکن است براساس بخش استثنائات توسط بیمه گر خسارت پرداخت نشود.


تأخیر حمل و نقل بین المللی بعلت ویروس کرونا COVID 19


بسیاری از کنوانسیون های بین المللی بر قراردادهای حمل و نقل حاکم است که معمولاً در بارنامه ذکر می شود. می توان از کنوانسیونهای لاهه، لاهه-ویزبی ، هامبورگ ، روتردام (برای حمل و نقل دریایی) ، ورشو و مونترال (برای حمل و نقل هوایی) ، CMR و کنوانسیون وین (برای حمل و نقل جاده ای) ، و کوتیف و اتیف برای حمل و نقل ریلی نام برد.
این کنوانسیونها بر روابط بین شرکت های حمل و نقل بین المللی، فرستنده و گیرنده محموله ها حاکم هستند. هر کنوانسیون مسئولیت ها و تعهدات منحصر به فرد تأخیر را نشان می دهد و در بیشتر شرایط، شرکت های حمل و نقل مسئولیتی نمیپذیرند یا اگر تاخیر بیش از حد طولانی شود سطح محدودی از مسئولیت را بر اساس وزن یا تعداد بسته ها به عهده می گیرند.

نکته مهمی که بسیاری از شرکت ها نادیده می گیرند این است که مسئولیت شرکت حمل کننده محدود است و همیشه در اکثر شرایط با ارزش واقعی محصول برابر نیست. در کنوانسیون های مختلف مواد زیادی در مورد تأخیر و عواقب آن وجود دارد. این مسئله باید براساس ماهیت محموله ، کنوانسیون حاکم و شرایط اختصاصی قرارداد حمل و نقل بررسی شود.

در برخی شرایط ، مانند محموله های فله و قراردادهای چارتر ، ممکن است تاخیر به دلیل مقررات قرنطینه در هنگام عزیمت و یا در مقصد رخ دهد. گاهی اوقات شرکت حمل و نقل به درستی اعلامیه آمادگی را صادر نموده اما ممکن است مقامات بندری اجازه پهلوگیری ندهند. 


تأخیر در پرداخت بین المللی بعلت ویروس کرونا COVID 19


براساس اینکوترمز 2020 ، اولین تعهد اصلی خریدار پرداخت قیمت طبق قرارداد فروش است. با توجه به وضعیت موجود ، تأخیر در پرداخت ممکن است به دلیل مشکلاتی نظیر روزهای کاری بانک ها، کشور مبدا یا محدودیت های موجود در ادارات دولتی اتفاق بیفتد. مواد شرایط پرداخت و فورس ماژور باید در قرارداد فروش به طور دقیق تحلیل و بررسی شود.

 

تاثیر کرونا بر بازرگانی بین الملل
 

تأخیر ترخیص کالا از گمرک بعلت ویروس کرونا COVID 19


دولت ها و ادارات گمرک ممکن است اقدامات ویژه ای برای کنترل بهداشت در مرز انجام دهند. این مسئله ممکن است بیشتر تحت تأثیر کشور مبدا و عزیمت باشد. از سوی دیگر کنترل ها ممکن است تسریع یابد تا روند تحویل برای برخی از محصولات ضروری ، مانند مواد غذایی و دارویی تسهیل شود. 
منابع و مشاورانی که می توانند کمک کنند
ما در حال تجربه یک فورس ماژور و اضطراری برای همه بازیگران در زنجیره تأمین ، به ویژه برای صادرکنندگان و واردکنندگان هستیم. اولین و کاربردی ترین راه حل درک متقابل، هماهنگی دقیق و به موقع حمل و نقل و تحویل است.
قابل درک است که شرکت ها سعی می کنند ضمن احترام به منافع جامعه ، کارمندان ، تأمین کنندگان و مشتریان ، برای صاحبان و سهامداران خود سود کسب کنند.
برای مدتی ، هدف صاحبان مشاغل باید از سود به اهداف مهمتری مانند بقا تغییر یابد و باید سطح بالاتری از درک متقابل بین واردکنندگان و صادرکنندگان ایجاد شود تا از اختلافات جلوگیری شود. از شرکتهای بزرگتر انتظار می رود تا آنجا که ممکن است از تأمین کنندگان و مشتریان خود محافظت کنند.
ما بر اساس اصل حسن نیت ارتباط برقرار می کنیم ، اما صاحبان مشاغل باید برای اختلافات آماده باشند. مشاوره و همکاری با تیم های حرفه ای در زمینه های زیر به کاهش اثر این وضعیت خاص کمک می کند:
تیم حقوقی ، تجاری و مالی این تیم وظیفه اقدامات حفاظتی و پیش بینی مسائل احتمالی در زنجیره تأمین شرکت را دارد.
شرکت های بیمه با بیمه گر توصیه می شود با این شرکتها مشورت نموده و تمام راه حل هایی را که ممکن است به شما ارائه دهند را بررسی کنید. این فقط در مورد بیمه حمل و نقل کالا نیست.
شرکت های حمل و نقل شرکت های کارگزار حمل لزوماً کنترلی بر روند کار ندارند. بیشتر آنها نوعی واسطه هستند. قراردادهای خود را به دقت مطالعه کنید و برای زمان ، مسیر و جزئیات حمل و نقل مانند بسته بندی و اسناد با شرکت حمل و نقل خود مشورت کنید.


بانک ها و موسسات مالی


با کارشناسان بانک خود مشورت کنید. در برخی شرایط ، قوانین محدودیت ملی توسط بانکهای مرکزی یا سایر ادارات دولتی وجود دارد که در آنها خریدار مجاز به قبول مغایرت نیست. به عبارت دیگر ، خریدار ممکن است تصمیم به چشم پوشی یا به تاخیر انداختن اختلافات بگیرد، اما سازمان های دولتی همیشه به چنین تصمیمی احترام نمی گذارند.
شرکت ترخیص آخرین و مهمترین کنترلهای فیزیکی دولتی روی محصول در طی مراحل ترخیص کالا از گمرک اتفاق می افتد. شرکت ها باید کارگزاران گمرکی حرفه ای ، باتجربه و آگاه استخدام کنند.
اولین تماس با کارگزار گمرک باید قبل از نهایی شدن سفارش باشد و کارگزاران باید جدیدترین اطلاعات را جستجو و به مشتریان خود منتقل کنند. این اطلاعات شامل قوانین و مقرراتی درباره ممنوعیت ها ، سهمیه ها ، اسناد ، کدهای HS و موارد متعدد دیگر است.  

برای کمک به روند ترخیص کالا از گمرک استفاده کنید

انتظار می رود کارگزاران گمرک به طور پیشگیرانه عمل کرده و معامله گران را در مورد آخرین تصمیمات ادارات دولتی آگاه کنند. به عنوان مشتری ، شرکت ها مستحق داشتن تیم های اختصاصی برای پشتیبانی از تجارت و محصولات خود هستند که هر زمان لازم باشد پاسخگوی نیازها و سوالات خاص آنها باشند. 
اکنون زمان مناسبی است که شرکت خود را به عنوان یک پیشگام در عرصه احترام به ارزشهای انسانی قرار دهید و به جای تمرکز بر سودآوری، به حمایت از هموطنان و جامعه خود بپردازیم.
 

مقاله دکتر رحیم محترم

این مقاله توسط دکتر رحیم محترم و برای کشورهای امریکای شمالی علی الخصوص کشور کانادا نوشته شده است. لینک متن مقاله زبان اصلی How COVID-19 delays could affect your supply chain from contracts to insurance and custom clearance 

 

 

مطالب مشابه:

------------------------------------------------------------

9 روش کاهش هزینه های ترخیص کالا

------------------------------------------------------------

-قراردادهای نمایندگی و توزیع  و مسایل مرتبط

------------------------------------------------------------

اینستاگرام آموزش صادرات و واردات  ویدئوهای بیشتر ببینید.  واتساپ آموزش صادرات و واردات09031142938

 

محصول پیشنهادی با این مطلب:

بسته قرار دادهای خرید و فروش بین الملل

دیدگاه ها

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.