انتخاب رشته فعالیت کارت بازرگانی

داشتن کارت بازرگانی یکی از الزامات اصلی برای تمامی تجار و بازرگانان می باشد. در مقالات قبلی درباره نحوه ثبت نام جهت دریافت کارت بازرگانی توضیحات کامل داده شد. افراد مبتدی تصور می کنند با دریافت کارت بازرگانی، قادر به فعالیت تجاری در زمینه تمامی کالاها می باشند. اما متاسفانه این تصور کاملا غلط می باشد. بازرگان باید با انتخاب رشته فعالیت کارت بازرگانی حوزه فعالیت خود را مشخص نماید. ما در این مقاله به آموزش نحوه انتخاب رشته فعالیت کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت ایران می پردازیم.

 

ورود به سامانه جامع تجارت ایران


جهت انتخاب رشته فعالیتهای کارت بازرگانی، میبایست ابتدا با مشخصات کاربری خود وارد سامانه جامع تجارت به آدرس  شده و مطابق تصویر زیر متناسب با نوع شخص، نقش " بازرگان حقیقی– فعال" یا "بازرگان حقوقی-فعال" را انتخاب نمایید .

 

انتخاب رشته فعالیت کارت بازرگانی

 

پس از ورود به سامانه جامع تجارت، مطابق تصاویر بعدی در منوی سمت راست بر روی " مدیریت رتبه بندی" کلیک  نمایید تا وارد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری شوید.

 

روش دریافت کارت بازرگانی

 

انتخاب رشته فعالیتها


 پس از ورود به سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی، مطابق تصویر زیر بر روی منوی رشته فعالیتهای مجاز کلیک نمایید.

 

شرایط دریافت کارت بازرگانی

 

جهت آشنایی با منوی ر شته فعالیتهای مجاز و رفع ابهامات احتمالی، شاییسته است ابتدا متن بالای جدول مطالعه گردد. تعداد کل رشته فعالیتهای بازرگان بر اساس آخرین ویرایش رتبه بندی تعیین میشود. چنانچه بازرگان مجوز ثبت شده در رتبه بندی داشته باشد، مطابق تصویر پایین رشته فعالیتهای ناشی از مجوزها با برچسب "مجوزی" در جدول قابل مشاهده خواهد بود.


توجه : در صورتیکه مجوزی دارید که در سامانه ثبت نشده است، لطفا بخش "به روزر سانی مجوزها" را مطالعه نمایید.

 

انواع کارت بازرگانی

 

علاوه بر رشته فعالیتهای ناشی از مجوزها، بازرگان حق انتخاب تعداد محدودی رشته فعالیت دیگر را دارد. با کلیک بر روی گزینه "افزودن" (تصویر بالا) امکان انتخاب رشته فعالیت جدید  فراهم میشود.

 

کارت بازرگانی جیست؟

 

با انتخاب رشته فعالیت موردنظر مطابق تصویر فوق و کلیک بر روی "تایید"، آن رشته فعالیت به جدول رشته فعالیته (مطابق تصویر زیر ) افزوده میشود. با توجه به متن راهنمای بالا جدول تا زمانی که تعداد رشته فعالیتهای موجود در جدول به سقف تعداد کل رشته فعالیتها نرسیده با شد، امکان افزودن رشته فعالیت جدید وجود خواهد داشت. 
توجه داشته باشید کهپس از افزودن رشته فعالیتهای خود حتما بر روی گزینه "ثبت نهایی" کلیک نمایید تا اطلاعات شما در سیستم بررسی ثبت سفارشات به روزرسانی گردد.

 

کارت بازرگانی حقیقی

 

به روزرسانی مجوزها


 در منوی رشته فعالیتهای مجاز و پایین جدول رشته فعالیتها، مطابق تصویر زیر فهرست مجوزهای مورد بررسی در سامانه قابل مشاهده است. در کنار عنوان، تعداد مجوزهای ثبت شده برای شما درج شده است. به عنوان مثال در تصویر دوم بعدی برای بازرگان یک مجوز بهین یاب و یک مجوز بهداشت و درمان ثبت شده است.

 

کارت بازرگانی حقوقی

 

ضمنا مطابق تصویر بعدی، ذیل هر عنوان مجوزی که حداقل یک مورد ثبت شده دارد، جزئیات مجوز با کلیک بر روی عنوان آن قابل مشاهده خواهد بود. 

 

کارت بازرگانی اجاره ای

 

توجه : چنانچه مجوزی برای شما ثبت نشده یا اشتباهی در اطلاعات وجود داشته باشد، امکات استعلام برخط از مراجع ذیربط مطابق تصویر زیر فراهم است.

 

کارت بازرگانی یکبار مصرف

 

ضمنا چنانچه خطایی در نگاشت اطالعات استعلامی وجود داشته باشد، امکات ثبت درخواست بازبینی با کلیک بر روی منوی "درخواست بازبینی" فراهم است.
به همین منظور، پس از اطمینان از ثبت اطلاعات خود در پایگاه داده مرجع صادرکننده مجوز و عدم موفقیت در استعلام سیستمی، مطابق تصویر بعدی با انتخاب شاخص "رشته فعالیتهای مجاز" ، بارگذاری اسناد مثبته خود  و کلیک بر روی "ثبت نهایی" اقدام به ثبت درخواست بازبینی نمایید. درخواست شما ظرف مدت کوتاهی بررسی و نتیجه در قسمت "توضیحات کارشناس" ثبت خواهد شد. 

 

کارت بازرگانی خانواده شهدا

 

مطالب مشابه:

------------------------------------------------------------

جدول اینکوترمز 2020  یازده آموزش ثبت نام کارت بازرگانی در سامانه تجارت
جدول اینکوترمز 2020  یازده                     نحوه فروش ارز حاصل از صادرات

------------------------------------------------------------

محصول پیشنهادی با این مطلب:

دوره آموزش ثبت سفارش کالا و سامانه جامع تجارت

دیدگاه ها

  • amene khodaie 15 اسفند 1401 - 10:18

    سلام و خدا قوت مثل همیشه عالی من پکیج آموزش ثبت سفارش شما رو هم تهیه کردم الحق توضیحات بسیار شفاف و قابل درک بود. ممنون از ای همه کیفیت و محتوای خوب

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.