اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز چیست

 

دراین بخش از آموزش اینکوترمز 2020 به مبحث اینکوترمز چیست؟ می پردازیم. در ترجمه متن کامل اینکوترمز، مفهموم آن اصطلاحات بازرگانی بین الملل  و مخفف International Commercial Terms می باشد. 

 

تاریخچه اینکوترمز چیست؟

 

اما اینکوترمز چیست؟ تدوین اینکوترمز در واقع از دهه 1920 میلادی آغاز گردید و در سال 1928 جزوه اینکوترمزی تحت عنوان شرایط تجاری توسط اتاق بازرگانی بین الملل منتشر شد. این جزوه اینکوترمز  بعدها پایه ای برای انتشار اینکوترمز 1936 شد. اتاق بازرگانی بین الملل در سال 1396 با تدوین شرایط بازرگانی بین الملل (اینکوترمز INCOTERMS) نحوه تقسیم هزینه ها، مسئولیت ها و ریسک های معامله بین طرفین را در قالب چند قاعده استاندارد و مشخص مطرح نمود. این شرایط بنام اینکوترمز شهرت یافت. اینکوترمز 1936 شامل شش قاعده بود. در واقع معنی قواعد اینکوترمز چیست؟ یک سری راه حل از قبل اندیشیده شده برای سامان دادن و استاندارد نمودن رابطه فروشنده و خریدار می باشد. بعضی از اساتید بازرگانی بین الملل در زبان فارسی این واژه را به شرایط بازرگانی بین الملل و برخی دیگر به اصطلاحات بازرگانی بین الملل ترجمه نموده اند. 

اینکوترمز بعدا در سال 1953 در قالب اینکوترمز 1953 (شامل هشت قاعده) اینکوترمز 1967 ( شامل ده قاعده) اینکوترمز 1976 (شامل یازده قاعده) اینکوترمز 1980 (شامل چهارده قاعده) اینکوترمز 1990 (شامل سیزده قاعده) اینکوترمز 2000 (شامل سیزده قاعده) اینکوترمز 2010 (شامل یازده قاعده) و نهایتا اینکوترمز 2020 شامل یازده قاعده به منظور انطباق با روش های معمول تجارت بین المللی جاری مورد بازنگری قرار گرفت.

هر چند در دهه های گذشته اینکوترمز هر ده سال یک مرتبه مورد بازنگری قرار گرفته اما باید دقت نمود تجارت در بازه های زمانی معین نیاز به اصلاح پیدا نمی کند و در واقع این بازه زمانی 10 ساله صرفا بر اساس اتفاق بوده و امکان دارد در آینده این بازه کوتاهتر یا طولانی تر شود. اما از سوی دیگر باید در نظر داشت بازنگری مکرر اینکوترمز در بازه های زمانی کوتاه ممکن است به اعتبار عمومی آن صدمه زده و کمتر مورد اقبال تجار قرار گیرد.

 

نسخه اول اینکوترمز چیست؟

 

نسخه اول اینکوترمز در واقع بر تعیین یک سری محل بعنوان نقاط بحرانی تحویل متمرکز بود از جمله تحویل کنار کشتی، تحویل لبه کشتی، تحویل در محل فروشنده و چند قاعده دیگر.

 

مفهوم بازنگری اینکوترمز چیست؟

 

اولین بازنگری اینکوترمز بعد از جنگ جهانی دوم در آستانه تشکیل اتحادیه اروپا در سال 1953 انجام شد. در این زمان اهمیت حمل ریلی به شدت افزایش یافته بود و نیاز به ایجاد قاعده مربوط به این روش حمل کاملا احساس شد. در سال 1953 برای رفع این نیاز دو قاعده FOT و FOR در اینکوترمز مطرح شدند و در سال 1976 یک قاعده دیگر ویژه حمل هوایی تحت نام FOB Airport به قواعد اینکوترمز اضافه شد. تا اینجا شاید تا حدودی متوجه جواب سوال اینکوترمز چیست؟ شده اید.

در نسخه سال 1990 تمامی قواعدی که ویژه یک روش حمل بودند حذف شدند به جز قواعد ویژه حمل دریایی. در واقع در سال 1990 قاعده FCA که برای اولین بار در سال 1980 مطرح شده بود جای قواعد حذف شده را گرفت. بنابر این در سال 1990 اهمیت قاعده FCA افزایش یافت و بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1980 با توجه به افزایش حمل غیر دریایی و اهمیت بیمه قواعد CIP و CPT مطرح شدند که علی رغم اینکه قانونا برای همه روش ها امکان استفاده دارند اما با توجه به وجود دو قاعده CFR و CIF ویژه حمل دریایی قواعد فوق عموما برای حمل غیر دریایی استفاده می شوند. در سال 1967 قواعدی مطرح شدند که در آنها فروشنده موظف شد کالا را تا مقصد رسانده و ریسک و تمام هزینه های آن را بپذیرد. اگر چه در قواعد دسته C فروشنده هزینه ها را تا مقصد می پرداخت، اما خطرات مربوط به آن را نمی پذیرفت و در سال 1967 در قواعد دسته D فروشنده خطرات را تا مقصد نیز بر عهده گرفت.

 

اینکوترمز pdf چیست

 

وظایف اینکوترمز چیست؟

- قواعد و مبنای اساسی برای تفسیر روابط تجاری

- مشخص کردن مسئولیت خریداران و فروشندگان در انجام معاملات

- ایجاد رویه و ضوابط معین در نظام مبادلات بین المللی

- بر قراری و حاکم نمودن قواعد و قوانین یکسان در محاکم حقوقی

- کاهش اختلافات و تنشها بین خریداران و فروشندگان

- تسهیل انچام مبادلات بین المللی

 

اینکوترمز چه کاری نمی تواند انجام دهد یا به چه اموری مربوط نمی شود؟

 

علی رقم اینکه اینکوترمز سعی می کند وظایف و مسئولیت های فروشنده و خریدار را در هر معامله یا خرید و فروش مشخص نماید، اما به موارد زیر مربوط نمی شود و به این موارد ورود نمی کند.

- مالکیت معنوی کالا و انتقال آن ازفروشنده به خریدار

- حق مالکیت کالا و زمان انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار

- اینکوترمز تفسیر قوانین تحویل کالا نیست.

- تعهدات طرفین در اعتبارات اسنادی و حفاظت و نگهداری از کالا

- تاثیر وقایع پیش بینی نشده در اجرای مسئولیت ها و معافیت یا آزادی یا خلاصی از اجرای تتعهدات در اینگونه مواقع

 

علت بازنگری اینکوترمز چیست؟

 

علت اصلی بازنگری مکرر اینکوترمز، نیاز به تطبیق آن با روش معمول تجاری روز می باشد. در واقع مراحل مختلف تجارت و ابزارهای اجرای هر مرحله در طول زمان تغییر و تکامل یافته و بازنگری اینکوترمز امری اجتناب ناپذیر می باشد. تغییرات ایجاد شده در اجرای تجارت در ابعاد مختلف از جمله اهمیت یافتن روشهای حمل گوناگون در بازه های زمانی مختلف، تجارت الکترونیکی، اختراع کانتینر ، روش های پرداخت پیشرفته، اسناد مورد نیاز ، تکامل انواع بیمه حمل و نقل و بازرسی کالا و دیگر گام های تجارت، بازنگری اینکوترمز را به امری ضروری بدل نموده است. بازنگری اینکوترمز در سال های گذشته بصورت هر ده سال یکبار انجام شده است (1980،1990،2000،2010) قابل یاد آوریست که بازه زمانی ده ساله فقط بصورت اتفاقی و توافق بین اعضا بوده و امکان دارد در سال های آتی این روند تغییر یابد.

 

پیامد های نقض قرار داد اینکوترمز چیست؟

 

هر چند در تفسیر اینکوترمز بعضی موارد نقض قرار داد تحلیل می شود اما چگونگی برخورد و پیامدهای آن مورد تحلیل قرار نمی گیرد، به جز انتقال زودرس یا زود هنگام خطرات از فروشنده به خریدار. قصور خریدار برای تحویل گرفتن کالا و یا عدم معرفی شرکت حمل کننده در دسته F از سوی خریدار در زمان مقرر از جمله این موارد می باشد. اغلب افراد فکر می کنند اینکوترمز مشکلات ایجاد شده در زمان اجرای قرار داد را حل می نماید در صورتی که اینکوترمز پیامدهای نقض قرار داد را مورد بررسی قرار نمی دهد.

 

رابطه فورس ماژور و هاردشیپ با اینکوترمز چیست؟

 

در صورت بروز فورس ماژور و طول کشیدن شرایط آن بیش از یک زمان تعیین شده در قرار داد (عموما شش ماه) ممکن است قرار داد فسخ شود. در شرایط بروز فورس ماژور طرفی که با فورس ماژور مواجه شده باید در گام اول تبعات و زیان شرایط ایجاد شده را به حداقل ممکن رسانده و در گام بعد به طرف مقابل اطلاع داده و در نهایت اسناد مثبته دال بر وقوع فورس ماژور را به طرف مقابل تحویل نماید. اینکوترمز به انتقال مالکیت و مسائل مربوط به مالکیت معنوی نمی پردازد. همچنین به امور قضایی و حل و فصل اختلافات نیز ورود نمی کند.

 

جدول اینکوترمز 2010 : ترجمه اصطلاحات  متن کامل اینکوترمز 2010

 

جدول اینکوترمز 2020

 

 

مطالب مشابه:

------------------------------------------------------------

- ترجمه اینکوترمز 2020

------------------------------------------------------------

- کتاب اینکوترمز 2020

------------------------------------------------------------

نوین تجارت محترم  ویدئوهای بیشتر ببینید.  واتساپ نوین تجارت محترم09031142938

 

 

محصول پیشنهادی با این مطلب:

دوره آموزش جامع اینکوترمز

دیدگاه ها

  • میلاد نوری 31 خرداد 1399 - 18:11

    سایت عالی دارید من اپتونم داخل موبایلم دارم از آشنایی با مجموعه وزین شما فوق العاده خوشحالم خیلی زیاد ازتون یاد گرفتم

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.